رئیس دارالقرآن الکریم با اشاره به اجرای طرح عملیات قرآنی ماه مبارک رمضان گفت: در این طرح ۳۰ مفهوم پایه‌ای قرآن متناسب با طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن انتخاب شده است و به دنبال این هستیم با به میدان آوردن همه ظرفیت‌های قرآنی کشور این مفاهیم را تبدیل به گفتمان عمومی مردم و از واضحات و بینات جامعه کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین علی تقی زاده رئیس دارالقرآن الکریم و سخنگوی طرح جامع قرآنی ماه مبارک رمضان در دهمین همایش سراسری مسئولان جوامع فرهنگی قرآنی عصر که امروز ۴ بهمن‌ماه در مجمتع یاوران مهدی جمکران برگزار شد، اظهار کرد: تمام تلاش ما این است که ظرفیت‌های مختلف و هم افزا برای ترویج فرهنگ قرآنی در سراسر کشور به میدان بیایند.

وی با بیان اینکه خداوند در قرآن کریم از افرادی که به آن‌ها کتاب داده میثاق گرفته است تا آن را برای مردم تبیین کنند و آن را کتمان نکنند، اظهار کرد: علمای یهود با لباس عالم دینی حرف می‌زدند و مردم فکر می‌کردند که این حرف خدا است و نتیجه این شده بود که علم کتاب در جامعه شکل نگرفته بود و موارد مختصری از کتاب را به مردم آموخته بودند.

رئیس دارالقرآن الکریم با بیان اینکه ما وظیفه داریم کتاب خدا را برای مردم تبیین کنیم و آن را کتمان نکنیم، گفت: انحراف ادیان گذشته به خاطر عمل نکردن به همین میثاق بود که کتاب را برای مردم تبیین نکردند و آن را کتمان کردند.

وی با تأکید بر اینکه امروز قرآن کریم در جامعه ما آنچنان که باید محور نیست و فهم قرآن در میان مردم اتفاق نیفتاده است، افزود: خداوند در آیات متعددی از این حرکت به عنوان قیام لله و اظهار دین حق یاد کرده است ولی ما در مورد چگونگی قیام لله که در آثار امام خمینی(ره) هم محوریت دارد بحث نکرده‌ایم.

تقی زاده با اشاره به اینکه در مورد ماه مبارک رمضان این دغدغه وجود داشت که یک حرکت هم افزا و منسجم در کشور شکل بگیرد، گفت: مقام معظم رهبری در مورد فعالیت‌های قرآنی مفصل و دقیق صحبت کرده‌اند و فرمودند فرای آموزش‌های قرآنی در سطوح مختلف، مفاهیم پایه قرآنی باید تبدیل به گفتمان عمومی جامعه شود.

وی با بیان اینکه بیش از ۳۰ مفهوم پایه قرآنی باید تبدیل به گفتمان عمومی جامعه و واضحات و بینات مردم شود، گفت: در طرح قرآنی ماه مبارک رمضان روی آیات منتخب قرآن کریم تمرکز شده و به دنبال گفتمان سازی از مفاهیم پایه قرآن کریم در جامعه هستیم.

رئیس دارالقرآن الکریم با اشاره به برخی دغدغه‌ها و تأکیدات مقام معظم رهبری اظهار کرد: برخی مفاهیم قرآنی وجود دارد که دست استعمار تلاش کرده است ما را از آن دور نگه دارد، آیاتی که معنایش حاکمیت عملی اسلام در دنیای امروز است و این آیات باید در همه جای جهان اسلام رایج شود و مسلمانان آن آیات را حفظ کنند، مضامین آن را فهم کنند و به عمل به آن ملتزم باشند.

وی با بیان اینکه ۳۰ آیه ابتدایی این طرح از آیات متناسب با طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن مقام معظم رهبری انتخاب شده است، گفت: یکی از اهداف این طرح این است که بتوانیم جبهه منسجمی را در برابر دشمن شکل دهیم، باری را از دوش انقلاب اسلامی برداریم، مردم را به میدان بیاوریم و دستگاه‌ها در سایه باشند.

تقی زاده ارتباط با قرآن و فهم قرآن و عمل به قرآن در زنگی روزمره مردم را از سطوح مختلف طرح قرآنی ماه مبارک رمضان دانست و افزود: این طرح در راستای تسهیل دسترسی مردم به مفاهیم قرآنی اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه اهداف عملیاتی طرح قرآنی ماه مبارک رمضان در چهار سطح تنظیم شده است، گفت: سطح اول گفتمان سازی زندگی با قرآن است تا برای مردم جا بیندازیم که قرآن زندگی را سامان می‌دهد و مشکلات را حل می‌کند؛ سطح دوم آشنایی و تبیین ۳۰ فراز قرآنی است؛ سطح سوم حفظ ۳۰ فراز منتخب قرآنی توسط آحاد جامعه و سطح چهارم کنشگری با محوریت تبیین آیات برای بخش از جامعه هدف است.

رئیس دارالقرآن الکریم تصریح کرد: تمام دغدغه ما این بوده که بتوانیم از فرصت‌هایی که رسانه‌ها ایجاد می‌کنند استفاده کنیم و ارتباط مردم با مباحث قرآنی را حفظ و میدان را تقویت کنیم.

وی با بیان اینکه دغدغه جهاد تبیین برای ما جدی است، بیان کرد: ما به دنبال این هستیم که محتوای قرآن کریم را با بسته‌های متناسب با مخاطب تنظیم و در دسترس مردم قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *