جلسه خانگی قرآن «عاشقان ثارالله» در شهرستان ابهر استان زنجان از جلسات با برکتی است که طی ۸۲ سال فعالیت همواره برقرار بوده و علاوه بر قرائت و آموزش قرآن یک مرکز نیکوکاری و دو گروه جهادی برای خدمت به مردم راه‌اندازی کرده است.
به گزارش روابط عمومی جامعه ایمانی عصر؛ محمد مهزیار، مسئول جلسه خانگی عاشقان ثارالله صائین‌قلعه شهرستان ابهر در گفت‌وگو با فارس به معرفی این جلسه خانگی قرآن با قدمت ۸۲ سال پرداخت و اظهار کرد: این جلسه خانگی از دهه ۱۳۲۰ تاکنون فعالیت دارد که قبل از انقلاب با نام هیئت مسجد جامع شناخته می‌شد و بعد از پیروزی انقلاب به‌خاطر پاسداشت مقام شهدا و ارادت به سیدالشهدا (ع) به نام عاشقان ثارالله تغییر نام داد. مسئول جلسه خانگی عاشقان ثارالله صائین‌قلعه شهرستان ابهر با بیان اینکه فعالیت این جلسه خانگی به قرائت قرآن محدود نمی‌شود، گفت: خانه قرآن هدایت، مرکز نیکوکاری سرای احسان و دو گروه جهادی عاشقان ثارالله و امام علی علیه‌السلام از زیر مجموعه‌های این جلسه خانگی قران است.
وی با تأکید بر اینکه این جلسه خانگی در همه مناسبت‌ها اعم از ملی و مذهبی با دعوت از سخنران‌های سرشناس استان و شهرستان تشکیل جلسه می‌دهد، گفت: بیان احکام، شرح نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه، روخوانی و روان‌خوانی قرآن، جزء خوانی ویژه ماه مبارک رمضان در کنار مولودی‌خوانی و شعرسرایی در ایام شادی اهل‌بیت و مرثیه‌خوانی و مدیحه‌سرایی در ایام شهادت وفات اهل‌بیت از جمله فعالیت‌های جلسه خانگی قران عاشقان ثارالله است. مهزیار با بیان اینکه این جلسه قرآن خانگی هر هفته جمعه بعد از اقامه نماز مغرب و عشا و در منزل اعضای هیئت یا در حسینیه‌ها و تکایای شهر برپا می‌شود، افزود: تعداد اعضای ثابت جلسه در حدود ۵۰ نفر هستند؛ ولی در مناسبت‌ها تا دو برابر هم افزایش دارد.
مهزیار گفت: اهدای کتاب به اعضا به مناسبت هفته کتاب، اهدای عیدانه در اعیاد مختلف ملی و مذهبی، اجرای سنت حسنه ذبح قربانی در عید قربان، اطعام در عید غدیر، نیمه شعبان و ایام فاطمه دوم، اهدای شال مشکی ماتم به اعضا هم‌زمان با حلول ماه محرم، دیدار دوره‌ای با خانواده‌های شهدا و تجلیل از پدر و مادر شهدا به مناسبت روز پدر و مادر، تجلیل از همسران شهدا در سالروز وفات حضرت ام‌البنین، تجلیل از جانبازان به مناسبت روز جانباز، برپایی ایستگاه صلواتی، مسابقه نقاشی، انجام امور خیریه توسط مرکز نیکوکاری و گروه‌های جهادی و شناسایی استعدادهای قرانی توسط خانه قرآن از جمله فعالیت‌های این جلسه خانگی قرآن است.
وی ادامه داد: اهدای نشان سینه از طرف کانون مدحان و شعرای آیینی کشور به پیر غلامان و مداحان هیئت، برگزاری سلسله جلسات بصیرتی آموزشی در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه جهاد تبیین با حضور ائمه جمعه و حضور در نمازجمعه، راهپیمایی‌ها و تجمعات ملی و مذهبی از برنامه‌های ویژه جلسه خانگی قران عاشقان ثارالله است. مسئول جلسه خانگی عاشقان ثارالله صائین‌قلعه با اشاره به اجرای طرح مسطورا و زندگی با آیه‌ها در ماه مبارک رمضان امسال در این جلسه خانگی قرآن گفت: در این راستا جشنواره بزرگ مجازی قرآن کریم و مسابقه نور هدایت توسط خانه قران از اول تا سی‌ام در دو بخش فرهنگی و هنری برگزار می‌شود و با کمک بانیان خیر به سه نفر اول هر بخش جوایزی اهدا خواهد شد. وی با بیان اینکه هم‌زمان با ایام شهادت سردار سلیمانی اهدای تندیس شهید سلیمانی همراه با وصیت‌نامه ایشان به اعضا را داشتیم، افزود: هیئت عاشقان ثارالله از ۱۰ هیئت برتر استان زنجان است و خانه قرآن هدایت در اولین جشنواره سبقت الله که به‌منظور شناسایی برترین تشکل‌های استان زنجان برگزار شد در سال ۱۴۰۱ رتبه دوم و در سال ۱۴۰۲ رتبه سوم استان زنجان را کسب کرده است. مهزیار افزود: مرکز نیکوکاری سرای احسان نیز از بین ۱۸۲ مرکز نیکوکاری استان زنجان از برترین‌ها شده و هم‌زمان با دهه فجر امسال با حضور مدیرکل کمیته امداد استان زنجان لوح تقدیر دریافت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *